SEO

Site Dışı SEO (Off Page SEO) Nedir?

Site dışı SEO (Off Page SEO) Web sitenin dışında olan tavsiye yazısı, backlink, marka bilinirliği, sosyal medya gibi dış kaynaklardan yararlanarak arama motorlarında web sitenin sıralamalarını arttırma yöntemidir. Kısaca web sitenin dışında olan tüm çalışmalara site dışı SEO denir. Web sitesinde olan içerik sayısı ile web sitesine alınan backlink sayı oranları birbirine orantılı olmalıdır.

Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

SEO çalışmalarını web sitelerine daha fazla trafik getirmek için yapılmaktadır. Web sitesinde ki içerikler iyi ise Google web sitesini tanıtacaktır. Bunun dışında Google’da ki aramalar dışında yeni giriş sağlama yöntemleri vardır. Bu yöntemler site dışı SEO yöntemleridir. Site dışı SEO ile içeriğe yeni kullanıcılar çekme yoludur. Web sitenin görünürlüğünü arttırır ve web site dışındaki trafiği siteye yönlendirir.

Sayfa dışı SEO marka bilinirliğine katkısı oldukça fazladır. Potansiyel müşterilerin web sitesi dışında markayı tanımasını sağlar.  Site dışı SEO çalışmalarından bir tanesi de tavsiye yazılarıdır. Pazarlamada en etkili yöntem olan tavsiye ile web sitesine gelen kullanıcılar markaya daha çok güvenirler. Site dışı SEO ile web sitesine trafik çekilmese dahi ziyaretçiler marka ismini akıllarında tutacaktır.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO yapmanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden önce planlama yapılması gerekmektedir. Sayfa dışı SEO stratejisinin konumlandırılması gerekmektedir.  Hangi stratejinin işe yarayacağını bilinmiyorsa, potansiyel müşterilerin bilgi almak için nerelerde gezildiğine bakılmalıdır. Hedef kitle hangi sayfalara tıklıyor, aktif oldukları forumlar, sosyal medyada ki markalarla ilişkileri vb. yerlere bakılmalıdır.

Sadece arama motorlarında ki sıralamalara odaklanılmamalı. Web sitesine dışarıdan backlink ve tavsiye yazısı alınmalıdır. Onun dışında web sitesine gelen backlinkler kontrol edilmelidir. Hangi backlinklerin dönüşüm sağladığı tespit edilmelidir.  

Yapılması Gereken 10 Sayfa Dışı SEO Stratejisi

1.       Marka oluşturma

2.       Sosyal medya kullanmak

3.       Backlink oluşturma

4.       İçerik pazarlaması yapmak

5.       Halkla İlişkiler yapmak

6.       Yerel SEO yapmak

7.       Podcast

Site Dışı SEO Stratejisi 1: Marka Oluşturma

Google’ın marka olan web sitelerini ödüllendirdiği bilinen bir gerçektir. Marka oluşturma faaliyetleri, SEO ve dijital pazarlama stratejisi için önemli bir parçadır.

Web sitesinin marka olduğunu, marka armalarına bakarak anlaşılabilir. SEO araçlarından bir tanesinde arama hacimlerine bakarak marka bilinirliği anlaşılabilir. Arama hacimlerini önceki aylara bakarak kıyaslama yapılabilir.

Marka aramalarını Google Trend ile bakılabilir. Google Trend geçen 10 yıla kadar veri sunmaktadır.  Buradan marka bilinirliğine bakılabilir. Marka oluşturmanın bu kadar önemli olmasının bir diğer nedeni marka serp’leridir.

Marka oluşturulduğu zaman aktif olarak çalışılmasa dahi, web’de doğal olarak tavsiyeler olacaktır.

Marka oluşturarak reklam maliyetleri oldukça düşecektir. Marka aracılığı ile daha az maliyet ile daha çok müşteriye ulaşılacaktır.

Site Dışı SEO Stratejisi 2: Sosyal Medya

Artık sosyal bir dünyada yaşanılmaktadır. Düzenli olarak internete giren kullanıcıların %93’ü sosyal medyaya giriş yapmaktadır.

Sosyal medya, Markalar için vazgeçilmez bir pazarlama aracıdır. Markalar sosyal medya aracılığı ile oldukça büyümektedir. Marka büyüdüğü sürece arama motorlarında aranma hacimleri yükselmektedir.

Sosyal medyalar arama motorlarında doğrudan bir sıralama faktörü değildir. Ama sosyal medyadan web sitesine sağlanan yönlendirme linkleri oldukça faydalıdır. Linkler dışında sosyal medya aracılığı ile web sitesine giren kullanıcı sayısı artmaktadır.

Sosyal medya aracılığı ile sektörde ki diğer kişiler ile canlı yayın yapılabilir. Kullanıcıların iş ile ilgili merak ettiği sorulara yardımcı olunur. Sosyal medya aracılığı ile markayı takip etmese dahi binlerce kişiye ulaşılabilir.

Marka için tekrar tekrar aynı kullanıcıların müşteri olması mükemmeldir. Çünkü eski bir müşterinin yeniden alışveriş yapması yeni bir müşteriden daha az maliyetlidir. Özellikle dijitalde müşteri edinim maliyetleri oldukça yüksektir. Bu iki şekilde düşürülebilir. Birincisi marka bilinirliğini arttırmak ikincisi de eski müşterileri tekrar kazanmak. Sosyal medyada markayı takip eden kişiler ile duygusal bağ kurarak sürekli size bağlı kalmasını sağlanabilir.

Sosyal medyada markanın varlığı, potansiyel müşterilere ulaştıracaktır.

Site Dışı SEO Stratejisi 3: Backlink Oluşturma

Backlink oluşturmanın asıl amacı diğer web sitelerinde ki kullanıcıların web sitesine çekmektir.

Google’ın algoritmasına bakıldığı zaman backlink oluşturma, Link inşa etmek her sayfa dışı SEO stratejisinin en önemli parçalarından biridir. Web sitesi için nasıl bağlantı oluşturulacağını anlamak önemlidir.

İlk olarak web sitesine alınacak olan backlink sitesinin yüksek otoriteye sahip olması iyi olacaktır. Çünkü, yüksek otoriteye sahip siteler Google’da iyi sıralama almaktadır. Yüksek otoriteye sahip siteden diğer siteye gönderilen bağlantı aracılığı ile Google’a bu site güvenli denilmektedir.

Bağlantı kurarken sektör ile alakalı yetkili sitelerden kaliteli bağlantılar alınmalıdır.

Sektör dışında yetkili sitelerden bağlantı alınırsa büyük ihtimalle bir işe yaramayacaktır.

Rakip firmaların web sitelerine aldıkları backlinkleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Backlink sayısı olarak rakip firmalardan az olmamalıdır.

Site Dışı SEO Stratejisi 4: İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması sadece Site içi SEO değildir. Web sitesinde kaliteli içerikler hazırlamak içerik pazarlamasının sadece bir parçasıdır. İçerik pazarlamasını bütünsel olarak düşünülmelidir. Hem sayfa içi SEO hem de sayfa dışı SEO’yu kapsar.

İçerik pazarlaması yapmak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemler;

·  Blog Gönderileri

·  Anketler

·  E-kitap

·  Çalışmalar

·  Teknik incelemeler

İçerik pazarlaması, backlink, sosyal medya ve pazarlama alanlarında da kullanılır. Harika içeriklere insanlardan bahsetmek için bu araçlar kullanılır.

Site Dışı SEO Stratejisi 5: Halkla İlişkiler (PR)

Halkla ilişkiler ve SEO uzun zamandır pazarlamada kullanılan iki farklı yöntemdir. Son zamanlarda iki pazarlama yöntemi bir araya geldi.

Dijital halkla ilişkiler (PR), SEO çalışmalarında bağlantı kurmak için kullanılmaktadır. Markanın hikayesini kullanarak insanlardan bağlantılar alınabilir.

Marka için PR ile birlikte yapılan bir kampanyada, ortalama olarak kampanyanın 10-24 benzersiz domainlerden bağlantı kazanılmaktadır.

PR ile birlikte kampanya yapılmasının ardından, Marka bilinirliği ve marka adının aranmalarını oldukça artacaktır. Marka aramalarının artması SEO çalışmalarına fayda sağlamaktadır.

Site Dışı SEO Stratejisi 6: Yerel SEO

Yerel SEO başlı başına bir alandır. Yerel SEO’da bazı öğeler site dışı SEO stratejisine girmektedir.

Bu öğelerden Google Benim işletmemin detayları aşağıdadır.

Google Benim İşletmem

Google benim işletmem web sitesi değildir. Web sitesi dışındaki tüm çalışmalar Site dışı SEO olarak kabul görmektedir.

Yakın zamanda, Google’da yapılan aramalarda yerel bilgi almak isteyenlerin oranı %46’dır.  Google’da arama yapan 5 kullanıcıdan 4’ü yerel bilgi almak için arama yapmaktadır.  

Google benim işletmemi kullanarak web sitesine hem trafik hem de bağlantı çekilebilmektedir. Google benim işletmem aracılığı ile potansiyel müşterilere ulaşılabilir. Yerel aramalarda marka bilinirliği artmaktadır.

Site  Dışı SEO Stratejisi 7: Podcast’ler

Podcast’ler şimdi aşırı derece popüler ve her ay dinleyici sayısı artmaktadır. Podcast kullanarak bir pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır. Çünkü birçok firma hala podcast kullanmıyor. Yeni kitlelere ulaşmanın ve arama motorları dışında görünüm sağlamanın harika bir yoludur.

Podcast ile binlerce kişinin karşısına çıkabilir. Markanın bu alanda uzman olduğunu kanıtlayabilir. Dinleyen kişilere pazarlama yapılabilir ve müşterilere çevirebilir.

eyup

Ben Eyüp Karadayı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. Üniversitede KGGT topluluğu kurucu başkanlığını yaptım. Üniversitede Earnadoda SEO stajyeri olarak çalıştım. Sonra BYT Dokuma firmasında e-ticaret uzmanı olarak çalıştıktım. Şimdi firmalara SEO danışmanlığı vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu