SEO

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması web sitelerinin potansiyel müşterilerinin aradığı kelime ve kelime öbeklerini bulmak ve incelemektir. Anahtar kelime araştırması, ücretli ve ücretsiz tollar kullanılarak kullanıcıların arama motorlarında ne aradıklarını bulmaktır.

Arama motoru optimizasyonun çalışmalarına ilk olarak anahtar kelime araştırması ile başlanır. Anahtar kelime araştırması, Arama motorlarında herhangi bir kelime veya kelime grubu için yapılan kullanıcıların aramalarının hacimlerini öğrenmektir.  Bu araştırmadan sonra web sitesi ile ilgili arama motorlarında ne aradığını öğrenilmektedir. Bu anahtar kelimelerin arama motorlarında aylık ne kadar arandığını öğrenilebilir.

Anahtar kelime seçimini doğru yapmak SEO çalışmalarına başlarken en önemli dönüm noktasıdır. Anahtar kelime araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.  

Bu faktörler; Sitenizin durumu, Markanın hedefleri, Markanın bütçesi ve markanın bulunduğu sektördür.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Arama motorları yeni gelen güncellemeler ile birlikte içeriklere çok önem vermeye başladı. Özellikle Google patentler ile duyurmaktadır. Google, duyurduğu patentlerde web sitesinde spam olmamasına çok dikkat etmektedir. Google tüm içerikleri analiz etmektedir. Spam bulmadığı sürece bir sorun yoktur. Şöyle başka bir kriter var, özellikle Google arama motorlarında kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışmaktadır.

İnsanların aramalarında doğru sonuçları çıkarmayı amaçlar. İnsanlar arama motorlarında aradıklarını buldukları web sitelerinde vakit geçirirler. Kullanıcılar eğer ki bir bilgi konuda bilgi almak için arama yaptı ve karşısına ilk sırada ürün satan bir sayfa çıkarsa o sayfayı terk eder. İkinci sıradaki diğer sayfaya geçer çünkü kullanıcı bilgi almak için bu aramayı gerçekleştirmektedir. Anahtar kelime araştırması yaparken kullanıcıların ne aradıkları dikkat edilmesi gerekmektedir. Ürün aramakta ise karşısına ürün, Bilgi aramaktaysa karşısına bilgi ile çıkılmalıdır.

Anahtar kelime araştırmasını kullanıcı deneyimini hedefleyerek yapılmalıdır. Anahtar kelime araştırması yaparken insanların aradığı bilgiler dikkate alınmalıdır.

Anahtar kelime araştırması, SEO’da ki ilk yapılması gereken faaliyetlerden biridir. Anahtar kelime araştırmasında web sitenin hizmetini veya ürününü aratacak anahtar kelimeleri seçilmelidir. Doğru seçildiğinde anahtar kelimelerin sonucunda sadece web sitesine trafik çekmeyecektir. Web sitesine gelen kullanıcılar için fayda sağlayan kaliteli içerikler sağlanır ise web sitesinde kalma süreleri artar. Tüm sayfaları için bu çalışmayı yapılmalıdır. Web sitesinden hemen çıkma oranı ciddi oranda düşmektedir. Dip not olarak web sitenin içerikleri sektördeki rakip web sitelerden daha faydalı olmalıdır. Bu sayede aramalarda sitesine gelen kullanıcıların web sitesinde vakit geçirme süreleri uzar. Arama motorlarında daha üst sıralara çıkmaya başlanılabilir (Tek kriter bu değil 😊)

SEO yapınca ne olacak? Diye sorulursa; Öncelikle marka için en doğru SEO stratejini ve uzman bir SEO uzmanı ile çalışması gerekir. Doğru SEO (bütünsel) çalışmalarının sonucunda web sitesine kullanıcılar girmeye başlayacaktır. Web sitesine gelen kullanıcı sayısını arttırmak ve dönüşümleri arttırmak için profesyonel SEO hizmeti alınması gerekir. Profesyonel olarak SEO hizmeti almak için eyupkaradayi.com/hizmetlerim bağlantısına tıklayarak benim ile iletişime geçebilirsiniz. Anahtar kelimeleri doğru şekilde yapılırsa web sitesinde değişiklikler şu şekilde olur;

1) Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşılır

2) Marka bilinirliği artar

3) Web sitesine gelen trafik artar

4) Arama motorlarında web sitesi doğru aramalarda görünmeye başlar

5) Daha fazla müşteri elde edilir.

Anahtar Kelime Fikirleri

Anahtar kelime araştırması yaparken birçok seçenek vardır. Ama en çok bilinen iki yöntem vardır.

1)   Direkt aramalar örnek olarak “ Nike ayakkabı”, “erkek ayakkabı” vb.

2)   Uzun Kuyruklu anahtar kelimeler “nike erkek spor ayakkabı nike aır max sequent 2” vb. aramalardır.

Örnek olarak erkek ayakkabı satan bir girişim var. Arama motorlarında sektör ile alakalı anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkmak isteniliyor.

Arama motoruna “erkek ayakkabı” yazıldığında ilk dört sıra reklamdır. İlk dört sıradan sonra organik olarak sıralanmış web siteleri mevcuttur. Böyle anahtar kelimelerde sıralama almak zordur. Marka bilinirliği iyi derecede ise böyle anahtar kelimelerde doğru SEO çalışmaları ile sıralama alınabilir. Bu anahtar kelimelerde arama sonuçlarında yer alırsa web sitesine gelen trafik oldukça yükselecektir. Bu tarz anahtar kelimelerin avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları;

·        Web sitenize gelen trafik çok fazla yükselir

·        Gelen trafik ile birlikte marka bilinirliğinizin artması sağlanır

·        Gelen trafik ile satışlarınızın oranı artar (re-marketing yapılması unutulmamalıdır!)

·        Daha az reklam harcaması ile daha fazla satış yapılır

·        Reklam maliyetleri azalır

·        Web sitesindeki ölçümlenen dönüşümler artar

Dezavantajları;

1)   İlk sayfada yer alma ihtimali gerçekten zordur

2)   Marka bilinirliğini çok iyi olması gerekir

3)   Markanıza ve dijitale ciddi bütçeler ayrılması gerekir.

4)   Rekabet çok yüksektir

5)   Özellikle e-ticaret sitelerinde kategoride ürün sayısının rakip firmalara yakın olması gerekiyor

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

İlk defa anahtar kelime araştırma yapan kişiler “erkek ayakkabı” vb. anahtar kelimeleri direk listesine eklemektedir. Ama bu anahtar kelime vb. anahtar kelimelerde kullanıcılar ilk olarak bilgi almak için arama yaparlar. Satın alma oranları uzun kuyruklu anahtar kelimelere göre çok daha düşüktür.

Kendinize bir ayakkabı satın alınacağını düşünün. Erkekler için erkek ayakkabı diye arattığında genellikle satın alım yapmamaktadır. Genellikle bir şey alınacağı zaman aşağıdakilere göre hareket edilmektedir.  (Tabi acil değilse 😊) Bu verileri kendi kullanıcı deneyimimden bahsediyorum. Hiçbir kaynaktan alınmamıştır.  

Bu süreci sadece anahtar kelime olarak aşağıda bulunmaktadır.

·        Erkek ayakkabı

·        Erkek günlük ayakkabı

·        Erkek günlük siyah nike ayakkabı

·        nike air max excee erkek siyah günlük ayakkabı

Tam olarak süreç böyle veya bu sürece benzer şekilde ilerlemektedir.  Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin avantajları da var dezavantajları da vardır. Avantajları ve dezavantajlarını aşağıda bulunmaktadır.

Avantajları;

·        Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde ilk sayfada olmak daha kolaydır (rekabet az olduğu için)

·        Rekabet çok yüksek değildir

·        Marka bilinirliği artar

·        Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde dönüşüm oranları yüksektir

·        Web sitesine daha fazla potansiyel kullanıcı gelir

·        Web sitesinde satışlar artar

Dezavantajları;

·        Aranma Hacimleri çok yüksek değildir

·        Kısa anahtar kelimelere göre Büyük ihtimalle daha az trafik getirir (Kısa anahtar kelimede iyi sıralamadaysa)

·        Çok fazla sayfa (içerik) oluşturulması gerekir

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin avantajları ve dezavantajları bu şekildedir.

 

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması yapmak için birçok yöntem vardır. Önemli olan web sitesi için nasıl bir SEO stratejisi uygulanacağıdır. Anahtar kelime araştırması yapmak için ücretli ve ücretsiz birçok tool (araç) bulunmaktadır. Bu toolları size aşağıda bulunmaktadır.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin Kullanılan En Popüler 7 Araç

Anahtar kelime araştırması yapmak için birçok SEO toolu var. Bu toollar arasında bazıları çok aktif olarak tercih edilmektedir. Bazıları daha az tercih edilmektedir. Doğru verilere ulaşmak için en çok kullanılan anahtar kelime araştırma araçlarını gösterilmektedir. Anahtar kelime araştırması yapılması için en popüler 7 araç:

1. Ahrefs

2. Semrush

3. Moz

4. Ubersuggest

5. Google anahtar kelime planlayıcısı

6. Keyword tool io

7. Seo monitor

Anahtar kelime araştırması için yukarıda ki araçları kullanılabilir. Aşağıda anahtar kelime araştırması yapılırken en çok kullanılan 7 ücretli ve ücretsiz tool aşağıdadır. 

Ahrefs

Ahrefs, SEO uzmanlarının en çok kullandığı toll’lardan bir tanesidir. Ahrefs sadece anahtar kelime araştırması için değil, birçok veriyi gösteren bir araçtır. Web sitesinin hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğu öğrenilebilir. Rakip web siteleri hangi sayfalarda iyi hangi sayfalarda kötü öğrenilebilir. Ahrefs tool’u ile birçok işlem yapılabilir. Ahrefs ücretli bir araçtır. Ahrefs ile anahtar kelime araştırmasında neler bulunabilecek bilgiler aşağıdadır.

·         Anahtar kelime aranma hacimi

·         Anahtar kelime rekabeti

·         Web sitesinin hangi anahtar kelimede sıralama aldığı

·         Rakip firmaların hangi anahtar kelimede sıralama aldığı

·         Rakip firmaların hangi anahtar kelimelerde sıralama alamadığı

·         Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Ahrefs ile anahtar kelime araştırması yaparken bulunabilecek bilgilerden bahsedildi. Ahrefs’te anahtar kelime araştırması kısaca böyledir. 

Semrush

Semrush, SEO uzmanlarının en çok kullandığı diğer toll’dur. Semrush aracı sadece anahtar kelime araştırması yapmak için kullanılan bir araç değildir. Ahrefs’te yapılan tüm işlemleri semrush aracı ile yapılabilir. Semrush ücretli bir araçtır. Semrus, Ahrefse göre fiyatı daha uygundur. Semrush’ın ücretsiz deneme günleri mevcuttur. Ahrefste ücretsiz deneme günleri yoktur.

Semrushta, ahrefste verilen tüm anahtar kelime ile ilgili bulunacak verileri semrush aracılığı ile bulunabilir. Semrush aracını 7 gün ücretsiz kullanabilir.

Moz

Seo uzmanlarının tercih ettiği diğer bir araç Moz’dur. Moz’un eski adı SeoMoz’dur. Moz, Ahrefs ve semrsuh kadar kullanılmaz. Bu bilgiye yıllık kullanıcı sayılarına bakarak görülebilir. Moz ücretli bir araçtır. Moz, Ahrefs ve Semrush gibi dolar bazında fiyatlandırma yapmaktadır. Moz’da sadece anahtar kelime araştırması yapılmaz. Diğer tüm SEO çalışmaları yapılabilir.

Moz’da, ahrefste verilen tüm anahtar kelime ile ilgili verileri Moz toolu ile bulunabilir.  Moz aracını 30 gün boyunca ücretsiz olarak kullanılabilir.

Ubersuggest

Ubersuggest, Ahrefs, Semrush ve Moz aracı gibi SEO bilgilerine yer vermektedir. Ubersuggest’un ücretsiz ve ücretli olarak iki sürümü vardır. Ücretsiz versiyonu oldukça kapsamlıdır. Üye olarak kullanılabilir. Ücretsiz versiyonunda anahtar kelime araştırmasını aşağıda bulunuyor.

Ubersuggest, ücretli versiyonu ahrefste verilen tüm verilere ulaşılabilir. Ücretsiz versiyonunda birçok veri bulunabilir.

 

ubbersuggest
ubbersuggest-ile-anahtar-kelime

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google anahtar kelime planlayıcısı bir SEO tool’u değildir. Yeni adıyla Google Ads’ın sunduğu ücretsiz anahtar kelime araştırması yapmayı sağlamaktadır. Google anahtar kelime planlayıcısı kullanmak için bir Google Ads hesabı olması şarttır. Google Ads hesabı açılması için bir Google hesabı bulunması yeterli olacaktır.

 Google ads hesabını profesyonel olarak açtıktan sonra;

Araçlar ve ayarlar

Planlama

Anahtar Kelime Planlayıcısı  

yollarını takip ederek anahtar kelime araştırması aracına ulaşılabilir.

google-ads

Bonus

Anahtar kelime araştırması yaparken arama motorlarında insanların ne aradığına bakılmalıdır. Özellikle uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak için bu yöntem yapılmaktadır. İlk olarak arama çubuğundaki aramalara bakarak insanların aramalarına bakılmalıdır.

kullanici-aramlari

İkinci olarak arama motorlarında (Google’da) arama yaptıktan sonra en alt kısımda ilgili aramalar olacaktır. İlgili aramalara bakmak insanların ne aradığını gösterir. Anahtar kelime araştırması yaparken ilgili aramalara bakılmalıdır.

ilgili-aramalar

eyup

Ben Eyüp Karadayı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. Üniversitede KGGT topluluğu kurucu başkanlığını yaptım. Üniversitede Earnadoda SEO stajyeri olarak çalıştım. Sonra BYT Dokuma firmasında e-ticaret uzmanı olarak çalıştıktım. Şimdi firmalara SEO danışmanlığı vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu