SEO

SEO Nedir? SEO Ne Demek?

SEO Search Engine Optimizasyon (SEO) kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış halidir. Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Web sayfalarını arama motoru sonuçları aracılığı ile optimize etmesi anlamına gelir.

SEO, 7/24 açık bir mağazanın daha işlek caddelerde görünmesini sağlamak gibidir. Bir offline (Mağaza) mağazanın satış yapması veya hizmet satması için işlek bir caddede olması gerekir. Hiç kimsenin uğramadığı, geçmediği veya çok az insanın geçtiği bir caddede o mağazanın satış yapma ihtimali daha düşüktür.  

Yeni bir site veya e-ticaret sitesi açıldığında hiç kimsenin geçmediği bir caddeye benzer. Hiç kimsenin geçmediği bir caddeden kimse mağazayı bulamadığı için alışveriş yapamaz. Dijital pazarlama ile birlikte mağazayı (web sitesini) daha işlek caddelere taşınmaktadır. Dijital pazarlama tarafında 3 kısım vardır bu kısımlar;

  • SEO
  • Google ve Sosyal Medya Reklamcılığı
  • Sosyal Medya

Bu yazıda sadece SEO ile ilgili bilgiler verilecektir. SEO, insanların arama motorlarında yaptıkları aramalarda web sitelerinin daha üst sıralarda çıkması için yapılan tüm optimizasyonlara denir.

Google, Yandex ve Bing vb. arama motorlarında kullanıcıların yaptıkları aramalara yönelik en alakalı, en açıklayıcı ve en doğru sonuçları çıkarmayı hedefler. Arama motorlarında kullanıcıların aramlarında daha üst sıralara çıkmak için yapılan optimizasyonların tümüne SEO denir.

Günümüzde herkes arama motorlarını kullanıyor. Bir ürün alacağı zaman, Bir olayı merak ettiği zaman vb. tüm sorularda arama motorlarına başvuru yapılıyor. İşletmeler için arama sonuçlarının üst kısımlarında çıkmak potansiyel müşterilere ulaşmak anlamına geliyor. SEO çalışmaları sabırlı bir şekilde sürekli devam etmesi gereken bir süreçtir. Arama motorlarının optimize edilmesi için belirli kriterleri vardır. Bu kriterler ile aramalarda daha üst sıralara çıkmak için optimizasyon yapılmalıdır.

SEO Ne Demek ve Açılımı Nedir?

SEO Search Engine Optimizasyon SEO kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO organik aramalarda web sitelerinin sayfalarının sıralamasını ve görünümünü iyileştirmek. Arama motorlarının belirlediği kriterleri uygulamaya arama motoru optimizasyonu denir.

search

Neden Seo Çalışması Yapılır?

SEO, Dijital pazarlamanın kollarından bir tanesidir. İnsanlar genellikle ürün ve hizmet almadan önce o ürün veya hizmet hakkında bilgi bulmak için araştırma yapıyorlar. Ticari amaçlı her yıl trilyonlarca arama gerçekleştiriliyor. Markalar için genellikle ilk sıradaki dijital trafik kaynağı kullanıcıların aramalarıdır. Bu kaynak diğer pazarlama kaynaklarını tamamlar. Aramalarda daha üst sıralarda yer alarak hedef kitlenin web sitesine kolay ve hızlı şekilde ulaşmasını sağlar. sitesine gelen kullanıcıları sitede rahatlıkla dolaşabilmesini sağlamak. İhtiyaç duyduğu hizmeti veya ürünü rahatlıkla ulaşabilmesini sağlamak.

İşletme sahipleri SEO ve SEM hizmetlerini karşılaştırdığında neden SEO hizmeti alayım? Sorusunu sık sık soruyorlar. SEO, SEM ile karşılaştırıldığında etkileri çok daha uzun vadede sonuç göstermeye başlıyor. Ancak SEO çalışması yapılmamalı anlamına gelmez. Doğru strateji ile bütünsel olarak yapılan SEO çalışmaları uzun vadede reklam maliyetleri düşürecektir. Kullanıcıları reklam maliyeti olmadan web sitesine getirerek dönüşüm elde edilir.SEO markaya yapılan bir yatırımdır. SEO marka bilinirliğini de arttırır. Başarılı bir SEO çalışması potansiyel müşterisi sayını ciddi oranda arttırmaktadır.

1. Web sitesine organik olarak ziyaretçi sayısını arttırmak

2. Hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmak

3. Ücretsiz olarak potansiyel müşterilere ulaşmak

4. Marka bilinirliği arttırmak

5. Google sıralamalarında üst sıralarda kalıcı olmak

6. Reklam maliyetlerini düşürmek

7. İşletmenizi hızlı olarak büyütmek

Seo Nedir? Seo Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları, belirlenen kriterlere göre siteyi optimize etmektir. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru olan Google’un belirlediği 200’den fazla sıralama faktörü vardır. Bu faktörlere göre web sitesini optimize edilmesi gerekiyor.

SEO çalışmalarını bütünsel olarak yapılmalıdır. SEO ile alakalı çalışmalara yeni başlanılıyor ise, Başlangıçta kontrol edilmesi gerekenler var. Doğru sıralama ile SEO çalışmalarına başlanılması gerekir. Doğru şekilde optimizasyon yapılması için takip edilmesi gereken sıralama aşağıdadır.

SEO çalışmaları nasıl yapılır?

· Web sitesinin teknik analizini yapmak

· Site içi SEO çalışmalarını yapmak

· Site Dışı SEO çalışmalarını yapmak

· Rakip ve sektör analizi

· Anahtar kelime araştırması

· Kaliteli içerikler oluşturmak

· Aylık olarak analiz ve raporlama

Site İçi Seo (On-Page SEO) Nedir?

Arama motorlarının belirlediği kurallar göre web sitenin sayfalarını optimize edilmesine site içi SEO denir. Site içi seo çalışmalarını yaparken arama motoru robotlarını ve kullanıcı deneyimine göre optimize edilmelidir. Site içi SEO yapmak için bazı faktörler vardır. Bunlar aşağıdadır.

· Web sitenizin hızlı olduğundan emin olunmalıdır.

· Web sitesinin mobil görünümün iyi olması gerekir.

· Web sitesi tasarımının kullanıcı deneyimini hedeflemelidir.

· Her sayfa için en iyi başlık ve açıklama etiketi girilmelidir.

·Başlık etiketlerini H1-H6 arası doğru şekilde kullanılmalıdır.

· Web sitesi ile alakalı en iyi içerikleri ve en yeni içerikler sağlanmalıdır.

arama-motoru

Site Dışı Seo (Off-Page SEO) Nedir?

Site dışı SEO çalışmaları web sitesinin sıralamalarını değiştirmek için yapılan çalışmalardır. Web sitesi dışında gerçekleştirilen işlemlerin tümüne site dışı SEO denir.

Arama motorlarında site dışı SEO yapmanın en önemli noktası backlink almaktır. Backlink, başka bir web sitesinden veya başka bir platformdan web sitesine ziyaretçi getirmek için kullanılır. Web sitesine gelen bağlantının web sitesinin veya gelen platformun otoritesi, popülerliği çok önemlidir. Web sitesine alınan backlinkin gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmelidir. Eğer ki backlink fayda sağlamıyorsa no-follow (takip edilmemesini sağlamak) yapılmalıdır.

Alınan backlink üzerinden web sitesine gelen kullanıcılar web sitesinde vakit geçiriyor ve dönüşüm elde ediyor. Alınan backlink kaynağı güvenli ise backlink çok faydalı olacaktır. Backlinkin önemi burada ortaya çıkıyor. Backlink alırken aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi gerekir.

· Alınan bağlantı sitesinin otoritesi

· Alınan bağlantının web sitesi ile alakası

· Alınan bağlantının tarihi

· Alınan bağlantının sayfasında kullanılan bağlantı türü

· Alınan bağlantı sitesinin güvenirliği

Linkler ve sayfa dışı SEO

Backlinks sayfa dışı SEO’nun kalbidir. Arama motorları, bir içerikte geçen linkleri backlink olarak kullanır. Yüksek değerli bağlantı alan bir site, az değerli bağlantı alan siteye göre daha iyi bir sıralamaya sahip olur.

Web sitesine alınabilecek üç ana bağlantı türü vardır:

Doğal bağlantılar, satın alınarak oluşturulmuş bağlantılar veya kendi oluşturduğunuz bağlantılar. Doğal bağlantılar, web sitesi sahibinin işlem yapmadan doğal olarak gelen bağlantılardır.

Satın alınarak oluşturulan bağlantılar;

web site sahibinin veya yöneticisinin başka bir web sitesinden ücret ile satın aldığı bağlantılardır. Kendiliğinden oluşturulmuş bağlantılar, forum, blog yorumu imzası vb. oluşan bağlantılardır.

seo-arama-sutunu

Anahtar Kelimeler Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması İngilizcesi keyword search şeklindedir. Anahtar kelimeler SEO için çok önemlidir. Anahtar kelimeler web sitesinin üzerindeki yazılar, videoların, görsellerin vb. tüm sitedeki kelimeye sahip olan terimlerdir.

Web sitesine uygun anahtar kelimeler vardır. Anahtar kelime araştırılmasından önce markanın hedeflerinin belirlenmesi gerekir. Aranma hacimlerine ve anahtar kelime zorluluğuna göre dikkat edilerek seçilmelidir. Anahtar kelime araştırmasında bazı türler vardır. 

Anlamsal olarak alakalı çekirdek anahtar kelimeler;

· Niş (seed) odaklı anahtar kelimeler

· Benzer anlamlı anahtar kelimeler

· Eş anlamlı anahtar kelimeler

Anahtar kelime araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken üç önemli şey vardır.

1. Sıklık

2. Rekabet

3. Alaka

Web sitesi için SEO strateji belirlerken anahtar kelimeler çok önemlidir. Web sitesine gelecek kullanıcıların hangi anahtar kelimelerden geldiği önemlidir. Niş anahtar kelimelerden gelmesi dönüşüm oranlarını arttıracaktır.

Lenovo laptop satan bir firma, web sitesi üzerinden laptop satmak istemektedir. Anahtar kelime araştırması yapmaya başladı. Anahtar kelime araştırmasında iki türlü yöntem vardır. Birinci yöntem çekirdek anahtar kelimeler, ikinci yöntem niş anahtar kelimelerdir.

İlk olarak çekirdek anahtar kelimeler olan, lenovo laptop ve lenovo laptop çeşitleri vb. anahtar kelimerli bulmak. Bu anahtar anahtar kelimelerin avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları

· Anahtar kelimelerin aranma hacimleri çok yüksek

· Web sitesine bu anahtar kelimelerden gelen trafik yüksek olur

Dezavantajları

· Aranma hacimler çok yüksek olduğu için organik olarak sıralama almak çok zor

· Rakip firmaların marka bilinirliği çok yüksek

· Web sitesine gelen trafikte dönüşüm oranları düşüktür

İkinci olarak niş anahtar kelimeleri hedeflemek;

laptop lenovo flex 3 touch 32gb + 64gb ram 4gb chrome, lenovo ideapad gaming 3 15imh05 i7-10750h vb. anahtar kelimeleri bulmak bu anahtar kelimelerin avantajları ve dezavantajları var.

Avantajları

· Web sitesine gelen kullanıcıların dönüşüm oranları (satış) yüksektir

· Anahtar kelimelerde rekabet azdır

· Aramalarda üst sıralara çıkmak daha kolaydır

Dezavantajları

· Anahtar kelimelerde aranma hacimler düşüktür

· Web sitesine gelen trafik düşüktür

SEO için en önemli konulardan biri olan anahtar kelime araştırmasında iki farklı yöntemi inceledik. Birinci yöntemde aranma hacimleri yüksek. Ama marka bilinirliği iyi değilse organik trafik almaları çok zordur. Google ads ile trafik sağlanabilir. İkinci yöntemde anahtar kelimelerin aranma hacimleri düşük olsa dahi satış yapma dönüşüm oranları daha yüksek olacaktır.

Web sitesi sahipleri de birer kullanıcıdır. Kendinizi lenovo laptop alacakken araştırma yaptığınızı düşünün. İlk olarak lenovo laptop nedir? Veya lenovo laptop çeşitleri nelerdir? Diye aratırsınız. İlk araştırmaları yaptıktan sonra ikinci olarak, lenovo laptopun bir modelini aratmaya başlarsınız. Üçüncü olarak lenovo laptop + modeli + diğer özelliklerini yaparak aratırsınız. Bir ürünü satın alırken tüm kullanıcılarda bu şekilde ilerlemese çoğu kullanıcıda bu şekilde veya buna benzer bir şekilde oluşmaktadır.

web-sitenin-yukselmesi

Seo Hizmeti Nedir?

SEO hizmeti, web sitenin arama motorlarında ki kurallara göre optimize edilmesidir. Web sitenin görünürlüğü, sıralaması ve performans iyileştirmeyi hedefleyen bir süreçtir. SEO çalışmaları bütünsel olarak yapılması gereken bir işlemdir. Bütünsel olarak yapılırsa, web sitesine gelen kullanıcı sayıları artar. Web sitesi ile alakalı ne kadar çok kullanıcı web sitesine girerse dönüşüm oranları o derece artacaktır

SEO çalışmaları uzun vadede ve sürekli yapılırsa performans artışı sağlayacaktır. Arama motoru optimizasyonuna başladıktan sonra 2-3 ay sonra performans artışı başlar. Web site sahipleri, sabırlı şekilde doğru çalışmaları yapmalı veya profesyonel olarak destek almalılar. Ben Eyüp KARADAYI olarak profesyonel SEO Hizmeti veriyorum. Benimle şimdi iletişime geçerseniz ücretsiz olarak web sitenizin SEO analizini yapabilirim. Buraya tıklayarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımda SEO ile ilgili öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaştım. Öncelikle yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Önerilerinize ve tavsiyelerinize her zaman açığım. Yorum ya da iletişim kanalları üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıcakla kalın..

eyup

Ben Eyüp Karadayı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. Üniversitede KGGT topluluğu kurucu başkanlığını yaptım. Üniversitede Earnadoda SEO stajyeri olarak çalıştım. Sonra BYT Dokuma firmasında e-ticaret uzmanı olarak çalıştıktım. Şimdi firmalara SEO danışmanlığı vermekteyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was really informative. Your website is useful. Thanks for sharing!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu